تبلیغات
دنیای من - تاریخچه اختراع انواع ساعت
 
دنیای من
من+تو
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : فتانه آذربایجانی
نظرسنجی
رسانه ی مورد اعتماد شما؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تاریخچه اختراع انواع ساعت

ساعت با فرم نوین 24 ساعتی حداقل از قرن پانزدهم مورد استفاده بوده است؛ حدود شش قرن قبل از میلاد، بابلی ها «در عصر امپراطوری دوم» چند مورد ابداعی از خود به جای گذاشته اند كه امروزه نیز مورد استفاده كلیه كشور هاست. مرسوم داشتن هفت روز هفته و تعیین عدد پایه 60 برای ساعت، از یادگارهای بابلی ها بشمار می رود. بابلی ها عقیده داشتند چون عدد 60 به اعداد 1، 2، 3، 5، 6، 10، 15، 20، 30 قابل تقسیم است. لذا، این عدد را پایه در نظر گرفته و مبنای تقسیم بندی ساعت قرار دادند. همچنین تقسیم بندی دایره به 360 درجه «مضربی از 60» از كارهای بابلی ها می باشد.

انواع ساعات ابتدائی:
بد نیست بدانیم كه در گذشته بشر برای دانستن وقت و ایام، با توجه به تجربه و دانش زمانه، ساعت هائی را اختراع كرده و مورد استفاده قرار داده است كه مهم ترین آنها عبارت است از:

ساعت سایه ای:مصریان قدیم ساعتی ساختند كه به آن ساعت سایه ای می گفتند. این ساعت به گونه ای بود كه سایه قطعه ای چوب عمودی برروی یك قطعه چوب افقی می افتاد و زمان را با ان اندازه می گرفتند.

ساعت آبی: ساعت آبی نیز توسط مصریان اختراع شد. در این نوع ساعت، از جریان یك نواخت آب استفاده می شده، به این ترتیب كه داخل ظرف مدرج سوراخ دار را با آب پر می كردند كه آب قطره قطره از سوراخ كوچك می چكیده و با توجه به مقدار آب خروجی، زمان تا حدودی معلوم می شده است.

ساعت آبی
نمونه ساعت آبی

ساعت آفتابی: در ساعت خورشیدی، میله ای عمودی بر سطح افقی نصب می شده است كه با اندازه گیری سایه آن میله، زمان معلوم می شده است (در ادامه به این نوع ساعت بیشتر پرداخته شده است).

ساعت آفتابی
ساعت آفتابی

ساعت شنی یا ماسه ای: از دو حباب شیشه ای چسبیده به هم تشكیل می شده كه میان آن، سوراخ باریكی برای رد شدن شن یا ماسه تعبیه می كردند تا شن ها بتدریج از حباب بالا به حباب پایین جمع شود. بعد ظرف را وارونه می كردند و همان عمل تكرار می شد. با معلوم شدن تعداد دفعات جابجا شده شن ها در حباب ها، حدود تقریبی زمان مشخص می گردید.

ساعت شنی
نمونه ساعت شنی

ساعت شمعی: در این نوع ساعت، بدنه شمع مدرج می شد و با سوختن شمع و كوتاه شدن آن زمان را محاسبه می كردند.

انواع جدیدتر ساعت:
با پیشرفت علم و دانش بشری، به تدریج ساعت های دقیق تر مكانیكی، وزنه ای، فنردار، برقی، باطری دار و كامپیوتری جای ساعت های آبی، آفتابی و ماسه ای را گرفتند. مخصوصا از زمان استفاده انسان از فنر جهت راه انداختن چرخ های دندانه دار، كه به ساعت شمار و دقیقه و حتی ثانیه شمار متصل هستند، سنجش دقیق زمان برای همه به طور ساده امكان پذیر گردید. در اوایل قرن شانزدهم اولین ساعت مچی آهنی، كه نسبتا زمخت بوده، توسط یك نفر آلمانی ساخته شد. بعدها در اواخر قرن هجدهم با استفاده از فنر و چرخ دنده های بسیاركوچك، امكان ساختن ساعت های مچی ظریف به وجود آمد، به طوری كه اولین ساعت های مچی شبیه ساعت های امروزی، در كشور سوئیس «از سال های 1790 به بعد» ساخته شد.

بین سال های 1865 تا 1868 بزرگ ترین، حجیم ترین و جسیم ترین ساعت دیواری جهان، در كلیسای سن پیر در فرانسه نصب گردید. ارتفاع ساعت 1/12 متر عرض آن 09/6 متر و ضخامتش 7/2 متر بوده كه از 90000 قطعه تشكیل شده است. در مقابل بزرگ ترین ساعت، ظریف ترین ساعت دنیا فقط 98/0 میلی متر قطر دارد.

ساعت هایی با تكنولوژی های جدید:
تكنولوژی امروزی، انسان را قادر ساخته ساعت های بسیار ظریف و دقیق مكانیكی، تمام الكترونیكی، كامپیوتری و حتی اتمی بسازد.

ساعت آفتابی:
توالی فصل ها و تأثیر آن بر زندگی انسان ها از زمان های دور، دانش تقویم را به نیازی اصلی برای انسان در تمدن های بزرگ تبدیل كرد. موضوع اصلی تقویم سنجش و اندازه گیری زمان بود و در این میان دانستن مدت روز و داشتن زمان آن بسیار مهم می نمود. حضور خورشید در آسمان و تكرار روز و شب اندیشهٔ ساخت نخستین ابزار برای سنجش زمان را در انسان ایجاد كرد و به این ترتیب ساعت های آفتابی به عنوان اولین ساعت ها ساخته شد و با درك بهتر انسان از كارایی كرهٔ آسمانی پیشرفت بیشتری كرد. براساس نوشته های هرودوت قدمت این ساعت ها به 5000 سال قبل برمی گردد و او ساخت این ابزار را به سومری ها و كلدانی ها نسبت می دهد، اقوامی كه در منطقهٔ بین النهرین می زیستند.

بر مبنای مدارك موجود نخستین كسی كه به محاسبات نظری ساعت های آفتابی توجه كرد و باعث رواج آن ها شد، آنكسیماندر اهل ملطیه در قرن 6 پیش از میلاد بود. در این دوران بود كه ساعت های آفتابی در نقاط مختلف امپراطوری یونان گسترش یافت. خارج از تمدن یونان، در حدود 340 سال پیش از میلاد ستاره شناسی كلدانی به نام بروسوس نخستین ساعت آفتابی كروی را طراحی كرد. در این ساعت آفتابی جذاب شاخص درون نیمكره ای واقع بود كه علاوه بر نشان دادن زمان بر حسب یك تقسیم بندی 12 ساعتهٔ طول روز، بلندای سایه و نیز فصل ها را مشخص می كرد.

نخستین ساعت های آفتابی كه شاید حتی پیش از این اقوام نیز بوده است، تنها گذر خورشید را از نصف النهار ناظر مشخص می كرد كه همان ظهر شرعی است. سومری ها این ساعت را گسترش دادند و اولین نمونه ساعت های آفتابی عمودی را ساختند. در این ساعت ها كه ساده ترین نوع ساعت های آفتابی است، یك شاخص عمودی سایه ای بر صفحه ای می اندازد كه تقسیم بندی آن نشانگر ساعت های روز است.

ساعت آفتابی وسیله ای است كه زمان را با استفاده از مكان خورشید در آسمان می سنجد. معمول ترین نوع ساعت آفتابی از میله ای ساخته شده است كه روی صفحه ای قرار دارد و ساعت های شبانه روز روی صفحه نشانه گذاری شده اند. وقتی مكان خورشید در آسمان عوض می شود، مكان سایهٔ میله هم روی صفحه جابه جا می شود و ساعت را نشان می دهد.

ساعت آفتابی
نمونه ای از یك ساعت آفتابی

ساعت آفتابی فرانكفورت
یك ساعت آفتابی در فرانكفورت آلمان

ساعت آفتابی دانشگاه شریف
ساعت آفتابی در مقابل دانشكدهٔ مهندسی كامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف تهران

ساعت های آفتابی در فرهنگ مردم:
در بیشتر شهرهای بزرگ این ساعت ها در میدان اصلی نصب می شد تا مردم ساعت را بدانند. نمونه های بسیاری از اولین ساعت های آفتابی تا امروز وجود دارد كه با پیشرفت علم و دانش انسان در زمینهٔ ریاضیات، كامل تر و دقیق تر شده است و امروزه این ساعت ها به عنوان نمادی از تمدن هر سرزمین مورد توجه قرار می گیرند.

دقت ساعت های آفتابی:
بیشتر ساعت های آفتابی تزئینی برای عرض جغرافیایی 45 درجه طراحی می شوند. اگر بخواهیم چنین ساعت هایی را برای عرض های جغرافیایی دیگر به كار ببریم، باید صفحهٔ ساعت را كج كنیم تا محور ساعت (راستای میلهٔ ساعت) موازی با محور چرخش زمین قرار بگیرد و راستایش (در نیم كرهٔ شمالی) به سمت قطب شمال باشد. ساعت های آفتابی معمولی، زمان ظاهری خورشیدی را نشان می دهند. این زمان با زمانی كه از ساعت می خوانیم كمی فرق دارد و در طول سال تا حدود 15 دقیقه جابه جا می شود. این ساعت ها تنها 4 روز در طول سال با ساعت های مكانیكی مطابقت دارند (16 آوریل، 14 ژوئن، 2 سپتامبر و 25 دسامبر). این پدیده به این خاطر است كه راستای محور چرخش زمین به دور خود كاملاً ثابت نیست و زمین هنگام چرخش به دور خود كمی تاب می خورد. ساعت های آفتابی دقیق همیشه جدول یا نموداری در كنار خود دارند كه این اختلاف زمان را در ماه های مختلف سال تصحیح می كند. برخی دیگر از ساعت های آفتابی پیچیده نیز با خمیده كردن خط ساعت ها روی صفحهٔ خود یا با روش های دیگر مستقیماً ساعت درست را نشان می دهند.

منبع:http://hosc.blogfa.com/post-212.aspx

نوع مطلب :
برچسب ها : ساعت، زمان، تاریخچه، تاریخچه ساعت،
لینک های مرتبط :

جمعه 15 دی 1391 04:12 ب.ظ
عالی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.