تبلیغات
دنیای من - كالیبراسیون دستگاه سنجش قند خون در آزمایشگاه خانگی
 
دنیای من
من+تو
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : فتانه آذربایجانی
نظرسنجی
رسانه ی مورد اعتماد شما؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كالیبراسیون دستگاه سنجش قند خون در آزمایشگاه خانگی

اندازه‌گیری دقیق میزان قند خون، به‌خصوص برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است. رفتن به آزمایشگاه، صرف وقت و گرفتن مقدار زیادی خون، جهت تشخیص دیابت، چندان خوشایند نیست. به همین دلیل امروزه دستگاه‌های گلوكومتر در سایزها و مدل‌های متنوع، منزل شما یا هر جای دیگری را كه مستقر هستید، به آزمایشگاهی خانگی جهت تست قند خون مبدل می‌سازند. این دستگاه‌ها، میزان تقریبی قند خون را در مدت زمان كوتاهی با استفاده از نوار تست آغشته به یك قطره خون نشان می‌دهند. با توجه به اهمیت نتایج به‌دست آمده از این دستگاه در تشخیص بیماری، تجویز دوز موردنیاز انسولین، تعیین رژیم غذایی و فعالیت مناسب، ایمنی از درجه اطمینان و نحوه كالیبراسیون گلوكومتر از اهمیت به سزایی برخوردار است.

كالیبراسیون دستگاه
در بازار مدل‌های مختلفی از دستگاه گلوكومتر وجـود دارد كـه بـه طور معمول لازم است كه در استفـاده اول كالیبره شوند. هدف از كالیبراسیون فراهم كردن مانیتورینگ دقیق با جزئیات مهم در طی روند آزمون است. قبل از هر چیز، مطالعه و بررسی دفترچه راهنمای كاربر كه توسط شركت سازنده تهیه شده، بسیار مهم است. ممكن است كه بـرای هر مانیتور، دستورالعمل كاملا متفاوتی در نظر گرفته شود. اما به طور كلی كالیبره كردن، بسته به نوع گلوكومتر به دو صورت اتوماتیك و دستی انـجــام مــی‌شــود. اگــر وسیلـه انـدازه‌گیـری، بـرای روشن شدن نیاز به وارد كردن یك نوار تست دارد، به احتمال زیاد كالیبراسیون از نوع دستی است. در این روش:
1-مانیتور را روشن كنید. این عمل با فشار دادن دكمه پاور یا با وارد كردن یك نوار تست در دستگاه انجـام مـی‌شـود. مـراقب باشید كه نوار تست خم نشود.
2-اگــر دسـتگـاه جـدیـد بـاشـد، بـر روی صفحـه نـمـایـش آن، یـك سـری خـط تـیره ظاهر می‌شود. نمایش عدد، به جای خط تیره، نشانه دست دوم بودن دستگاه است.
3-بر روی برچسب بسته حاوی نوار تست، یك كد درج شده است. این عدد را وارد دستگاه كنید، سپس گزینه ok را انتخاب كنید. با این عمل دستگاه كالیبره می‌شود.
در گلوكومترهایی كه نیازی به وارد كردن كد توسط كاربر ندارند، خود تنظیمی دستگاه به سه روش صورت می‌گیرد:
1-تنظیم دستگاه توسط كارخانه سازنده
در هر بار انجام تست قند خون، بعد از قراردادن نمـونـه، دستگـاه به‌صورت كاملا اتوماتیك فعال شـده و نتیجـه را نمـایش می‌دهد. بنابراین دیگر نیازی به وارد كردن كد نیست.
2-كالیبراسیون از پیش تعیین شده بر روی تك تك نوارهای تست
3- كــالـیـبــراسـیــون از پـیــش اعـمــال شــده بستـه نوارهای تست
بسته نوار تست در داخل دستگاه اندازه گیری تـعـبیه شده است و دیگر نیازی به قرار دادن نوار تـسـت درون گـلـوكـومـتـر نـیـسـت. در نتیجه انجام آزمایش ساده‌تر می‌شود.

نكات قابل توجه در رابطه با نوارهای تست
بـسـتــه حــاوی نــوارهـای تـسـت را در جـای خشك و خنك و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری كنید.
نوارها را در بسته مخصوص خود قرار دهید و برای جلوگیری از آسیب یا آلودگی، آن‌ها را به جعبه یا بسته دیگری منتقل نكنید.
از نـوار تسـت‌هایی كه تاریخ مصرف آن‌ها گذشته است، استفاده نكنید، چرا كه ممكن است نتایج اشتباهی را به دنبال داشته باشند.
بعـد از بـرداشـت نـوار تسـت، درب بسته را محكم ببندید.
با دستان تمیز و خشك آن ها را بردارید.
توجه داشته باشید كه نوارهای تست یك بار مـصــرف هـسـتـنـد. استفـاده مجـدد از آن‌هـا هـرگـز توصیه نمی‌شود.
تــاریــخ بــاز‌كـردن بستـه نـوار تسـت را روی بـرچسب آن یادداشت كنید. در صورت نداشتن تـاریـخ مـصـرف، حـداكـثـر تـا سـه ماه قابل استفاده هستند.

محلول كنترل دیابت
بسیاری از مردم گمان می‌كنند كه شیشه حاوی محلول كه همراه با دستگاه عرضه می‌شود، برای تمیز كردن گلوكومتر به كار می‌رود! ولی در اصل این گونه نیست. گاهی اوقات مواد شیمیایی روی نوارهای تست، موثر نیستند، در نتیجه عددی كه توسط دستگاه قرائت می شود، صحیح نیست. شما می‌توانید به جای گرفتن نمونه خون و انجام مجدد آزمایش، از محلول‌های تست دیابت برای اطمینان از ســالــم بــودن نــوارهــای تـســت اسـتـفــاده كـنـیـد. محلـول‌های كنترل دیابت برای بررسی عملكرد دستگـاه انـدازه‌گیـری به كار می‌روند. سازندگان اغلـب، محلـولـی متنـاسـب بـا دستگـاه خـود، ارائـه می‌دهند. این محلول‌ها حاوی گلوكز كافی برای واكنش با نوار تست است و در واقع رفتاری مشابه خــون در حـیــن آزمــایــش دیــابـت، از خـود نـشـان می‌دهند. برای استفاده از آن، نوار تست را دستگاه گلوكومتر قرار دهید. سپس آن را به قطره كوچكی از محلول تست به همان روشی كه خون خود را آزمــایــش مــی‌كـنـیــد، آغـشـتـه نمـاییـد. پـس از یـك شمارش معكوس، دستگاه به شما یك عدد نشان می‌دهد. معمولا در پشت نوار تست‌ها عددی در محدوده 120 تا 198 درج شده است. عدد نمایش داده شده باید در همین بازه قرار داشته باشد. در غیر این صورت از نوارها استفاده نكنید. بهترین زمان استفاده از محلول‌های تست دیابت، سه ماه پس از بازكردن درب آن است.

خطاهای احتمالی
1-اگر باتری ضعیف باشد، نماد باتری بر روی صـفـحـه نـمـایـش ظاهر می‌شود. در صورت تمام شدن باتری، علاوه بر این نماد، صدای بیپ شنیده شده، سپس دستگاه خاموش می‌شود.
2-اگـر بـعـد از قـراردان نـوار تـسـت، دستگاه روشـن نـشـد، احـتـمال این وجود دارد كه نوار به خوبی در درگاه ورودی دستگاه جای نگرفته باشد. در این صورت آن را خارج كرده و مجددا درون دستگاه قرار دهید.
3-اگر بعد از قرارگرفتن نمونه خون بر روی نوار تست، آزمایش آغاز نشد یا اینكه بعد از مدتی از دستگـاه صـدای بیـپ بـه گـوش نـرسید، ممكن است مقدار خون نمونه‌برداری شده كم باشد. در این صورت از نمونه بزرگتری استفاده كنید.
4- نمـاد 1E-: خطای دما. دستگاه را به محیط دیگری با دمای 104-50 درجه فارنهایت ببرید. 10 دقیقـه صبـر كنیـد تـا دمای دستگاه با دمای محیط سازگار شود. سپس تست قند خون را انجام دهید.
5- نماد 2:E-نمونه خوانده شده یا نوار تست به درستی به‌كار برده نشده‌اند. در این صورت مجددا با یك نوار تست جدید و اخذ نمونه خون بیشتر، آزمایش را تكرار كنید.
6- نماد 3E-: طول نوار تست به‌كار برده شده بیش از اندازه استاندارد است. در این حالت نوار دیگری به‌كار برید.
7- نماد 4E-: خطای اندازه‌گیری. بهتر است كه برای رفع آن به نمایندگی یا افراد متخصص مراجعه شود.
8- نـمـاد 5E-: خـطای نوار تست. نوار تست جدیدی به‌كار برده شود.
9- نـمـاد 6E-: نـوار در حـیـن تـست، به سمت خارج كشیده شده است. در این مورد با یك نوار جدید، مجددا آزمایش را تكرار كنید.
10- نماد 8E-: خطای حافظه. نتیجه در حافظه ثبت نشده است. آزمایش را تكرار كنید.
11- نـمـاد 9E-: خـطـای ارتـبـاط. در ایـن مورد، مشكل را با نمایندگی در میان بگذارید

نوع مطلب :
برچسب ها : قند خون، تست قند خون، دستگاه تست قند خون، دیابت، کنترل دیابت، کنترل قند خون،
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.