تبلیغات
دنیای من - خونریزی ها
 
دنیای من
من+تو
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : فتانه آذربایجانی
نظرسنجی
رسانه ی مورد اعتماد شما؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چهارشنبه 28 فروردین 1392 :: نویسنده : فتانه آذربایجانی

خونریزی ها

خونریزی:

تعریف: خروج خون از رگ خونریزی نام دارد كه به علت های گوناگونی اتفاق می افتد.

انواع خونریزی :

خونریزی ها را می توان بر اساس آسیب یا صدمه وارده به پوست طبقه بندی كرد.

خونریزی خارجی : به نوعی از خونریزی گفته می شود كه بر اثر آسیب به پوست یامخاط ، خون ازیك شكاف یا زخم قابل رویت از بدن خارج می شود .

خونریزی داخلی: به خونریزی كه در داخل بدن اتفاق افتاده ، به علت سالم بودن پوست و مخاط یا ریختن خون به داخل حفرات بدن مثل جمجمه و شكم نمی توان خون را در سطح بدن مشاهده كرد .

*** به علاوه می توان خونریزی ها را براساس نوع رگ صدمه دیده تقسیم بندی كرد :

1- خونریزی سرخرگی (شریانی): به علت فشار بالای خون در سرخرگ ها بسیار خطرناك بوده و به عنوان یكی ازعوامل تهدید كننده حیات مطرح است . رنگ خون این نوع رگ قرمز روشن است زیرا حاوی مقادیر بیشتری اكسیژن می باشد . همچنین در این نوع خونریزی،خون با فشار و به صورت جهنده از رگ بیرون می زند .

خونریزی سرخرگی از مهم ترین ودر عین حال( به دلیل وجود سرخرگ ها در قسمت های عمقی بدن )از نادرترین خونریزی هاست. در هر صورت خونریزی های شریانی می بایست سریعا متوقف گردند زیرا در مدت اندكی می تواند باعث از دست رفتن مقادیر زیادی از خون بدن شود .

2- خونریزی سیاهرگی (وریدی): شایع تر از خونریزی سرخرگی بوده و كنترل آن معمولاً راحت تر از خونریزی سرخرگی است . سیاهرگ ها معمولاً نزدیك تروسطحی تر از سرخرگ ها به پوست قرار دارند . خونریزی از سیاهرگ ها آهسته وبه رنگ قرمز كبود است . بیشتر سیاهرگ ها وقتی پاره می شوند بر روی خود منقبض می شوند تا از خارج شدن خون جلوگیری كنند با این وجود خونریزی ازسیاهرگ های بزرگ مثل سیاهرگ های گردنی می تواند بسیار خطرناك و كشنده باشد.

3- خونریزی مویرگی: شایع ترین نوع خونریزی بوده و معمولاً به راحتی قابل كنترل است. در اغلب موارد این خونریزی به وسیله تشكیل لخته خود به خودی یا اعمال كمی فشاركنترل می گردد.

علایم خونریزی:

1-تند شدن نبض: درصورت شدید یا طولانی بودن خونریزی نبض به تدریج ضعیف ونخی شكل خواهد شد.

2-تند شدن تنفس: درصورت شدید یا طولانی بودن خونریزی،تنفس تند وسطحی (كم عمق) خواهد شد.

3-رنگ پریدگی،افزایش زمان پرشدگی مویرگی وسرد شدن پوست بیمار

4-كاهش فشارخون

5-احساس سرما و احساس عطش یا تشنگی

6-گشاد شدن مردمك ها

7-تغییرات سطح هوشیاری

اقدامات وكمك های اولیه درخویریزی های خارجی:

1-فشار مستقیم موضعی این روش موثرترین راه برای كنترل خونریزی های خارجی است. وارد آوردن فشارمستقیم، جریان خون را متوقف می كند و اجازه می دهد كه انعقاد طبیعی صورت گیرد. قبل ازاعمال فشار روی محل خونریزی حتماً باید دستكش بپوشید و سپس با تمیزترین وسیله ای كه در اختیار دارید(چند دستمال،پارچه تمیز،ملحفه و...) بر روی محل خونریزی فشار وارد كنید تا خونریزی متوقف شود.

2-بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده این روش معمولاً در خونریزی های اندام فوقانی وتحتانی یعنی دست وپا كاربرد دارد. برای این كارعضودر حال خونریزی را حداقل به میزان 20 سانتی متر(با اعمال فشار مستقیم)بالا می بریم تا با استفاده ازنیروی جاذبه خونریزی را كنترل كنیم .

3-اعمال فشار بر روی تقاطع سرخرگی در صورتی كه با دو روش فوق خونریزی متوقف نشد با اعمال فشار خارجی بر روی سرخرگ اندام مربوطه خونرسانی را كم كنیم تا شدت خونریزی كاهش یابد.

***دو نقطه فشار سرخرگی كه معمولاً توسط امدادگران مورد استفاده قرار می گیرند،عبارتند از: الف-سرخرگ بازویی(براكیال ) در اندام فوقانی و ب-سرخرگ رانی (فمورال) در اندام تحتانی

4-آتل بی حركت كردن شكستگی،پر اولویت ترین كار در كنترل خونریزی های ناشی از شكستگی باز است زیرا در این نوع شكستگی سر شكسته استخوان حركت می كند وجراحات دیگری به بافت های سالم دیگر وارد می نماید . اغلب یك آتل بندی ساده خیلی سریع خونریزی ناشی از شكستگی را بند می آورد.

5 -آتل بادی در صورتی كه خونریزی با آتل معمولی متوقف نشد می توانید از آتل بادی استفاده كنید. این نوع آتل می تواند خونریزی های ناشی از شكستگی یا پارگی های وسیع را متوقف كند. نكته مهم:توجه داشته باشید كه حتماً پس از بستن آتل بادی وكلیه آتل ها با كنترل نبض در نقاط پایین تر یا امتحان پر شدگی مجدد مویرگی در ناخن ها،از خونرسانی به اعضای پایین تر اطمینان حاصل نمائید.

6-لباس ضد شوك(PASG ) اگر جراحات مصدوم در اندام تحتانی او باشد می توانید از لباس ضد شوك بادی استفاده كنید. با استفاده از این لباس می توانید جلوی خونریزی ها را بگیرند واز شوك ناشی از آن ها پیشگیری كنید. این وسیله درست شبیه به یك شلوار است كه می توانید آن را به تن مصدوم كرده و تا 150 میلی متر جیوه یا 10 میلی متر جیوه بیش از فشار سیستولیك او باد كنید.

7-تورینكه (به عنوان آخرین چاره ) استفاده از تورنیكه(شریان بند) به طور معمول مجاز نیست وتنهادر موارد خونریزی خارجی بسیار شدید (مانند قطع عضو)به عنوان آخرین راه كنترل خونریزی كاربرد دارد .

** روش بستن تورنیكه: 1- پایین ترین نقطه ممكن و نزدیكترین محل بالای محل خونریزی باشد. 2- تورنیكه باید به اندازه كافی پهن باشد.( استفاده از كمربند و باند بر طناب یا سیم اولویت دارد.) 3- تورنیكه درست بالای مفصل قرار نگیرد.

*** اقدامات پس از بستن تورنیكه :

1 - باید تورنیكه به اندازه كافی پهن بسته شود تا خونریزی ادامه نیابد.

2- نباید هرگز روی آن پوشیده شود و همیشه باید در معرض دید باشد.

3-وجود تورنیكه و زمان بستن آن را روی پیشانی مصدوم بنویسید.

4-هرگز هر چند دقیقه یك بار تورنیكه را شل نكنید ،زیرا این كار برای بافت های پایینی فایده ای نداشته و خطر مرگ در اثر كاهش حجم خون را افزایش می دهد.

خونریزی های داخلی :

خونریزی های داخلی انواع زیادی دارد و در هر قسمت بدن ممكن است اتفاق بیفتد . در اینجا ما به مهم ترین انواع این خونریزی ها اشاره می كنیم :

1-خونریزی داخل جمجمه ای :

علائم این نوع خونریزی : - تغییر سطح هوشیاری -استفراغ جهنده - خروج خون یا مایع مغزی-نخاعی از گوش یا بینی مصدوم - زخم باز یا بسته در ناحیه سر و صورت -هذیان گویی و فراموشی -كبودی دور چشم (چشم راكونی Racoons eye) - نامتقارن بودن مردمك ها یا عدم پاسخ آن ها به نور -كبودی زائده ی استخوانی پشت گوش (Battles Sign)

2 -خونریزی داخل شكمی :

علائم این نوع خونریزی: -سفت شدن غیر ارادی عضلات شكم -حالت تهوع و استفراغ -حساسیت شدید به لمس -زخم باز یا بسته در ناحیه ی شكم یا قفسه ی سینه -بروز علائم خونریزی (مثل افت فشار خون،تند شدن نبض و... ) -درد شكم

3-خونریزی داخل قفسه ی سینه:

علائم این نوع خونریزی : -نامتقارن بودن حركات قفسه ی سینه در هنگام تنفس -مشكل تنفسی در بیمار -بروز علائم عمومی خونریزی در مصدوم -زخم باز یا بسته در ناحیه ی قفسه ی سینه

اقدامات و كمك های اولیه در خونریزی های داخلی :

در صورت مشاهده ی علائم خونریزی پس از درخواست كمك از نیروهای درمانی (اورژانس 115) ،اقدامات زیر را انجام دهید :

1-چك كردن ABCH وانجام اقدامات لازم.

2-جلوگیری از هر گونه حركت غیر ضروری مصدوم.

3-در صورت بروز شوك اقدامات لازم را انجام دهید.(در صورتی كه به بروز آسیب های وارده به نخاع یا ضربه مغزی مشكوك نیستید می توانید پاهای مصدوم را به میزان 30 سانتی متر از سطح زمین بالا ببرید )

4-به مصدوم هیچ مایعی ندهید و در صورت بروز استفراغ مصدوم را به پهلو بخوابانید.

5- هر 5 دقیقه یك بار علائم حیاتی مصدوم را چك كنید. توجه: در خونریزی های داخلی انتقال سریع و صحیح مصدوم به مراكز درمانی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در اسرع وقت انجام شود.

نوع مطلب :
برچسب ها : خونریزی ها، کمک های اولیه، سازمان امداد،
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.